Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas?

20 sierpnia 2021 | Rzecz o historii | PROF. RYSZARD TADEUSIEWICZ
Mazovia 1016 – komputer osobisty produkowany w Polsce przez spółkę Mikrokomputery od 1986 r.
autor zdjęcia: Damian Dudek
źródło: Fotorzepa
Mazovia 1016 – komputer osobisty produkowany w Polsce przez spółkę Mikrokomputery od 1986 r.

W jednym z wcześniejszych artykułów z tego cyklu opisałem, jak firma IBM doprowadziła do skonstruowania najpopularniejszego mikrokomputera osobistego znanego jako IBM PC – i o tym, jak to źle wpłynęło na interesy owej firmy. Tym razem opowiem o tym, co się działo potem.

 

Zalew dalekowschodnich klonów komputerów PC (produkowanych na bazie udostępnionej do powszechnego użytku dokumentacji technicznej) „podmył fundamenty" firmy IBM. Każdy, kto mógł, produkował takie komputery, nazywane dla odróżnienia od oryginałów „kompatybilne z IBM PC". Mieliśmy także u nas w Polsce ambitną próbę produkowania takich „kompatybilnych" komputerów – pod nazwą Mazovia. Opowiem o tym, bo chociaż to była boczna gałąź w opisywanej tu historii ewolucji komputerów, to jednak warto o niej wspomnieć.

Komputer PC nieskutecznie spolonizowany

Mazovia została skonstruowana w 1986 r. przez grupę polskich konstruktorów związanych z Instytutem Maszyn Matematycznych w Warszawie, której szefem był mgr inż. Janusz Popko. Zawiązana przez nich spółka Mikrokomputery zaczęła produkować klony IBM PC uwzględniające polskie realia. Owe realia to była przede wszystkim konieczność oparcia konstrukcji komputerów na częściach produkowanych wyłącznie w krajach RWPG (czyli krajach komunistycznych, zależnych od ZSRR). Wynikało to z faktu, że import podzespołów elektronicznych z krajów spoza żelaznej kurtyny był bardzo utrudniony, a czasem wręcz niemożliwy. Niestety, części produkowane w krajach RWPG miały z reguły gorsze parametry niż ich amerykańskie odpowiedniki, dlatego cały komputer miał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12044

Wydanie: 12044

Spis treści
Zamów abonament